Medlemmer af råd og nævn 

 

GRØNLANDS INATSISARTUT

Bureau for Inatsisartut

 

LISTE OVER MEDLEMMER AF RÅD OG NÆVN

pr. 8. april og 17. september 2013 samt 18. marts 2014

                                                                                         

RÅD OG  NÆVN

MEDLEMMER

SUPPLEANTER 

Valgbarhedsnævnet (2)

(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

(1/1-2011-31/12-2014)

Per Berthelsen (S)
Kuupik Vandersee Kleist (IA)

Kristian Jeremiassen (S)
Sara Olsvig (IA)

Nuna-Fonden (5)

(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

Per Berthelsen (S)

Anders Olsen (S)

Kristian Jeremiassen (S)

Olga Poulsen Berthelsen (IA)

Johan Lund Olsen (IA) 

Ruth Heilmann (S)
Evelyn Frederiksen (S)
Karl Kristian Kruse (S)
Ane Hansen (IA)
Jane Petersen (IA)

Abortankenævnet (1)

(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)
Evelyn Frederiksen (S) Anders Olsen (S)

Ekspropriationskommissionen for Grønland (2)
(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

Saxdorph Didriksen (S)
Marianne Jensen (IA)
Jens Immanuelsen (S)
Ane Hansen (IA)

Grønlands Forbrugerråd (3)
(Udpeges for 4 år)

(1/1-2011-31/12-2014)

Olga Berthelsen Ljungdahl (IA)

Michael Rosing (D)

Pele Jensen (S)

Vilhelm Kristiansen (IA)

Ib Uldum (D)
Regine Heilmann (S)

Klageudvalget vedrørende Miljøbeskyttelse (1)
(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

Benjamin Kielsen (S)

Erik Jensen (S)

Erstatningsnævnet for ofre for forbrydelser

(Uafhængig af valgperioden for Inatsisartut)

1. november 2012 til 31. oktober 2016. 

Gerda Vilhom (D) Ove Frank Heilmann (A)

Medlemmer af Politiklagenævnet (3)
(Udpeget for 4 år)
(1/1-2014-31/12-2016)

Anita Strauss Sørensen, fm.

Bjarne Egede (IA)

Johanne Olsen (S)

Jens Paulsen
Nikoline Ziemer (IA)

Nitta Lyberth (IA)

Lønningsrådet (5)

(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

Gerhardt Petersen (A)
Anders Olsen (S)
Kristian Jeremiassen (S)
Naaja Naathanielsen (IA)
Hans Aronsen (IA)

Knud Kristiansen (A)
Karl Kristian Kruse (S)
Jens Immanuelsen (S)
Sara Olsvig (IA)
Mimi Karlsen (IA)

Lønningsrådet for Selvstyrets tjenestemænd i Danmark (5)

(medlemmer og suppleanter følger valgperi-oden for Inatsisartut)

Gerhardt Petersen (A)
Anders Olsen (S)
Kristian Jeremiassen (S)
Naaja Nathanielsen (IA)
Hans Aronsen (IA)

Knud Kristiansen (A)
Karl Kristian Kruse (S)
Jens Immanuelsen (S)
Sara Olsvig (IA)
Mimi Karlsen (IA)

Tilsynsrådet for de Grønlandske Kommuner (2)
(Medlemmer og suppleanter følger valgperioden for Inatsisartut)

Nikolaj Heinrich (S)

Agathe Fontain (IA) 

Karla Bisgaard (S)

Maliina Abelsen (IA) 

Indstillede Domsmænd til Grønlands Landsret (20)



(Udpeget for 4 år)

(1/1-2014-31/12-2017)

Anne Nymand Pedersen

Arnajaraq Tobiassen

Britta Lohmann

Charlotte Biilmann

Hans Lars Hansen

Inge Olsvig Brandt

Inger Poulsen

Kristoffer Petersen

Louise M. Frederiksen

Petrine Nielsen

Pîtâraq Kleist

Paarnannguaq Andersen

Ria Thaarup Hornum

Sofia Rossen

Aningo Broberg

Heidi Møller

Jytte Lindskov

Sofie Thomassen

Johannes Heilmann

 

Indstillede Domsmænd ved Retten i Grønland (14)


 

(Udpeget for 4 år)

(1/1-2014-31/12-2017)

Bo Erik Wagner

Inge L. Skydsbjerg

Solveig Kramer

Susanne Jensen

Vivi Motzfeldt

Edvard Mørch

Nina Møller

Jytte L. Jacobsen

Ruth Lindhard

Susi G. Johnsen


 

 


 

Kulturfonden Danmark - Grønland (2)

Aviaja Rosing Jakobsen

(funktionsperiode til 1. juni 2017)
 

Lars-Emil Johansen

(funktionsperiode fra 1. juni 2008 til 1. juni 2014)
 

 Revideret den 3. januar 2014

Bureau for Inatsisartut

 
 
Sideansvarlig: Laila Kristiansen (09 apr 2014 16:19)